Tungaloy VED250L22.0R10-10S15 AH725 Dia 25mm SH T12 LOC 0.8661 OAL1.4567End Mill,Replacable Head Standard Flute Standard Helix Carbide TiAlN Single End Corner Radius0.0394 1.00mm TUNG MEISTER
Part Number: TUN6717382 0.984 x T12 x 0.866 x 1.457
Description
TUNGALOY VED250L22.0R10-10S15 AH725 Standard Helix End Mill,Replacable Head Carbide TiAlN Corner Radius 0.0394 1.00MM Standard Flute Flutes 10 Single End TUNG MEISTER Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type End Mill Screw On Head
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape CORNER RADIUS
Cutter Style Screw On Corner Radius End Mill
Single/Double End Single End
Inch/Metric Metric
Center Cutting Center Cutting
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.4567 37.00MM
Shank/Pilot Dia T12
Flutes/Inserts 10
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Length Of Cut 0.8660 22.00MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0394 1.00MM