Tungaloy TISU1417F1500-5 1.417" DrillForceMeister TIS L/D=5 Indexable Head Drill
Part Number: TUN6168051 ISO: TISU1417F1500-5
SKU: 1130551
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6168051 Indexable Drill Dia1.5000 1.4173 36.00MM Cutter Dia 5.0XD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.6270 295.33MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4173 36.00MM
Flute Length 7.3450 186.56MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4173 36.00MM
Cut Dia Max 1.4530 36.91MM