Tungaloy TISU1417F1500-3 1.417" DrillForceMeister TIS L/D=3 Indexable Head Drill
Part Number: TUN6168050 ISO: TISU1417F1500-3
SKU: 1130523
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
TUNGALOY TUN6168050 Indexable Drill Dia1.5000 1.4173 36.00MM Cutter Dia 3.0XD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7950 223.39MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4173 36.00MM
Flute Length 4.5100 114.55MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4173 36.00MM
Cut Dia Max 1.4530 36.91MM