Tungaloy TISU1378F1500-3 1.378" DrillForceMeister TIS L/D=3 Indexable Head Drill
Part Number: TUN6168048 ISO: TISU1378F1500-3
Description
TUNGALOY TUN6168048 Indexable Drill Dia1.5000 1.3780 35.00MM Cutter Dia 3.0XD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.6770 220.40MM
Shank/Pilot Dia 1.5000 38.10MM - 1-1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 4.3850 111.38MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3780 35.00MM
Cut Dia Max 1.4130 35.89MM