Tungaloy TISU1063F1250-3 1.063" DrillForceMeister TIS L/D=3 Indexable Head Drill
Part Number: TUN6168030 ISO: TISU1063F1250-3
Description
TUNGALOY TUN6168030 Indexable Drill Dia1.2500 1.0630 27.00MM Cutter Dia 3.0XD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0870 180.01MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0630 27.00MM
Flute Length 3.3820 85.90MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0630 27.00MM
Cut Dia Max 1.0980 27.89MM