Tungaloy TISU1024F1250-3 1.024" DrillForceMeister TIS L/D=3 Indexable Head Drill
Part Number: TUN6168028 ISO: TISU1024F1250-3
Description
TUNGALOY TUN6168028 Indexable Drill Dia1.2500 1.0240 26.01MM Cutter Dia 3.0XD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.9690 177.01MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.0240 26.01MM
Flute Length 3.2570 82.73MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.0240 26.01MM
Cut Dia Max 1.0590 26.90MM