Tungaloy TIS350F40-3 35mm DrillForceMeister TIS L/D=3 Indexable Head Drill
Part Number: TUN6168013 ISO: TIS350F40-3
Description
TUNGALOY TUN6168013 Indexable Drill Dia1.5748 1.3780 35.00MM Cutter Dia 3.0XD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.6772 220.40MM
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 4.3860 111.40MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3780 35.00MM
Cut Dia Max 1.4134 35.90MM