Tungaloy TIDU0984F1250-3 0.984" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723455 ISO: TIDU0984F1250-3
Description
TUNGALOY TUN6723455 Indexable Drill Dia1.2500 0.9843 25.00MM - 63/64Cutter Dia Flute Length 3.1320 79.55MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8700 174.50MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 3.1320 79.55MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM