Tungaloy TIDU0945F1250-3 0.945" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723451 ISO: TIDU0945F1250-3
Description
TUNGALOY TUN6723451 Indexable Drill Dia1.2500 0.9449 24.00MM Cutter Dia Flute Length 3.0070 76.38MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6890 169.90MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 3.0070 76.38MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM