Tungaloy TIDU0906F1250-5 0.906" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723448 ISO: TIDU0906F1250-5
Description
TUNGALOY TUN6723448 Indexable Drill Dia1.2500 0.9062 23.02MM - 29/32Cutter Dia Flute Length 4.6930 119.20MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3190 211.30MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.6930 119.20MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM