Tungaloy TIDU0906F1250-3 0.906" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723447 ISO: TIDU0906F1250-3
Description
TUNGALOY TUN6723447 Indexable Drill Dia1.2500 0.9062 23.02MM - 29/32Cutter Dia Flute Length 2.8820 73.20MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5080 165.30MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 2.8820 73.20MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM