Tungaloy TIDU0906F1250-1.5 0.906" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723446 ISO: TIDU0906F1250-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723446 Indexable Drill Dia1.2500 0.9062 23.02MM - 29/32Cutter Dia Flute Length 1.5230 38.68MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1500 130.81MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 1.5230 38.68MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM