Tungaloy TIDU0866F1000-8 0.866" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723445 ISO: TIDU0866F1000-8
Description
TUNGALOY TUN6723445 Indexable Drill Dia1.0000 0.8661 22.00MM Cutter Dia Flute Length 7.0870 180.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.5040 266.80MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 7.0870 180.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM