Tungaloy TIDU0866F1000-3 0.866" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723443 ISO: TIDU0866F1000-3
Description
TUNGALOY TUN6723443 Indexable Drill Dia1.0000 0.8661 22.00MM Cutter Dia Flute Length 2.7560 70.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1730 156.79MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 2.7560 70.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM