Tungaloy TIDU0866F1000-1.5 0.866" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723442 ISO: TIDU0866F1000-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723442 Indexable Drill Dia1.0000 0.8661 22.00MM Cutter Dia Flute Length 1.4570 37.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.8740 123.80MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 1.4570 37.01MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM