Tungaloy TIDU0827F1000-8 0.827" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723441 ISO: TIDU0827F1000-8
Description
TUNGALOY TUN6723441 Indexable Drill Dia1.0000 0.8268 21.00MM Cutter Dia Flute Length 6.7650 171.83MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.1260 257.20MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 6.7650 171.83MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM