Tungaloy TIDU0827F1000-5 0.827" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723440 ISO: TIDU0827F1000-5
Description
TUNGALOY TUN6723440 Indexable Drill Dia1.0000 0.8268 21.00MM Cutter Dia Flute Length 4.2850 108.84MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.6460 194.21MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 4.2850 108.84MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM