Tungaloy TIDU0827F1000-1.5 0.827" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723438 ISO: TIDU0827F1000-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723438 Indexable Drill Dia1.0000 0.8268 21.00MM Cutter Dia Flute Length 1.3910 35.33MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7520 120.70MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 1.3910 35.33MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM