Tungaloy TIDU0787R1000-12 0.787" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754754 ISO: TIDU0787R1000-12
Description
TUNGALOY TUN6754754 Indexable Drill Dia1.0000 0.7874 20.00MM Cutter Dia Flute Length 9.5920 243.64MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.8740 327.00MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 9.5920 243.64MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM