Tungaloy TIDU0787F1000-8 0.787" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723437 ISO: TIDU0787F1000-8
Description
TUNGALOY TUN6723437 Indexable Drill Dia1.0000 0.7874 20.00MM Cutter Dia Flute Length 6.4420 163.63MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7480 247.60MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.4420 163.63MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM