Tungaloy TIDU0787F1000-5 0.787" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723436 ISO: TIDU0787F1000-5
Description
TUNGALOY TUN6723436 Indexable Drill Dia1.0000 0.7874 20.00MM Cutter Dia Flute Length 4.0800 103.63MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.3860 187.60MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 4.0800 103.63MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM