Tungaloy TIDU0748R1000-12 0.748" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754753 ISO: TIDU0748R1000-12
Description
TUNGALOY TUN6754753 Indexable Drill Dia1.0000 0.7480 19.00MM Cutter Dia Flute Length 9.1120 231.44MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 12.3620 313.99MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 9.1120 231.44MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM