Tungaloy TIDU0748F1000-8 0.748" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863740 ISO: TIDU0748F1000-8
Description
TUNGALOY TUN6863740 Indexable Drill Dia1.0000 0.7480 19.00MM Cutter Dia Flute Length 6.1200 155.45MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.3700 238.00MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 6.1200 155.45MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM