Tungaloy TIDU0748F1000-5 0.748" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706825 ISO: TIDU0748F1000-5
Description
TUNGALOY TUN6706825 Indexable Drill Dia1.0000 0.7480 19.00MM Cutter Dia Flute Length 3.8760 98.45MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.1260 181.00MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 3.8760 98.45MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM