Tungaloy TIDU0709R1000-12 0.709" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754752 ISO: TIDU0709R1000-12
Description
TUNGALOY TUN6754752 Indexable Drill Dia1.0000 0.7087 18.00MM Cutter Dia Flute Length 8.6330 219.28MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.8110 300.00MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 8.6330 219.28MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM