Tungaloy TIDU0709F1000-8 0.709" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863689 ISO: TIDU0709F1000-8
Description
TUNGALOY TUN6863689 Indexable Drill Dia1.0000 0.7087 18.00MM Cutter Dia Flute Length 5.7980 147.27MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.9960 228.50MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 5.7980 147.27MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM