Tungaloy TIDU0709F1000-5 0.709" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706824 ISO: TIDU0709F1000-5
Description
TUNGALOY TUN6706824 Indexable Drill Dia1.0000 0.7087 18.00MM Cutter Dia Flute Length 3.6720 93.27MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8700 174.50MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 3.6720 93.27MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM