Tungaloy TIDU0669F0750-8 0.669" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863688 ISO: TIDU0669F0750-8
Description
TUNGALOY TUN6863688 Indexable Drill Dia0.7500 0.6692 17.00MM Cutter Dia Flute Length 5.4760 139.09MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3820 212.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 5.4760 139.09MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM