Tungaloy TIDU0669F0750-5 0.669" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706823 ISO: TIDU0669F0750-5
Description
TUNGALOY TUN6706823 Indexable Drill Dia0.7500 0.6692 17.00MM Cutter Dia Flute Length 3.4680 88.09MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3740 161.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 3.4680 88.09MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM