Tungaloy TIDU0591R0750-12 0.591" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754749 ISO: TIDU0591R0750-12
Description
TUNGALOY TUN6754749 Indexable Drill Dia0.7500 0.5906 15.00MM Cutter Dia Flute Length 7.1950 182.75MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.0000 254.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 7.1950 182.75MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM