Tungaloy TIDU0591F0750-8 0.591" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863737 ISO: TIDU0591F0750-8
Description
TUNGALOY TUN6863737 Indexable Drill Dia0.7500 0.5906 15.00MM Cutter Dia Flute Length 4.8320 122.73MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.6260 193.70MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 4.8320 122.73MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM