Tungaloy TIDU0571R0625-12 0.571" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754748 ISO: TIDU0571R0625-12
Description
TUNGALOY TUN6754748 Indexable Drill Dia0.6250 0.5709 14.50MM Cutter Dia Flute Length 6.9540 176.63MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.5280 242.01MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 6.9540 176.63MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM