Tungaloy TIDU0571F0625-8 0.571" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863694 ISO: TIDU0571F0625-8
Description
TUNGALOY TUN6863694 Indexable Drill Dia0.6250 0.5709 14.50MM Cutter Dia Flute Length 4.6710 118.64MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2520 184.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 4.6710 118.64MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM