Tungaloy TIDU0571F0625-3 0.571" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706805 ISO: TIDU0571F0625-3
Description
TUNGALOY TUN6706805 Indexable Drill Dia0.6250 0.5709 14.50MM Cutter Dia Flute Length 1.8360 46.63MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3940 111.61MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 1.8360 46.63MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM