Tungaloy TIDU0551R0625-12 0.551" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754747 ISO: TIDU0551R0625-12
Description
TUNGALOY TUN6754747 Indexable Drill Dia0.6250 0.5512 14.00MM Cutter Dia Flute Length 6.7140 170.54MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.2910 235.99MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 6.7140 170.54MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM