Tungaloy TIDU0551F0625-8 0.551" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863691 ISO: TIDU0551F0625-8
Description
TUNGALOY TUN6863691 Indexable Drill Dia0.6250 0.5512 14.00MM Cutter Dia Flute Length 4.5090 114.53MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0910 180.11MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 4.5090 114.53MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM