Tungaloy TIDU0532F0625-8 0.532" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863739 ISO: TIDU0532F0625-8
Description
TUNGALOY TUN6863739 Indexable Drill Dia0.6250 0.5312 13.49MM - 17/32Cutter Dia Flute Length 4.3490 110.46MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8350 173.61MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 4.3490 110.46MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5312 13.49MM - 17/32
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM