Tungaloy TIDU0512R0625-12 0.512" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754745 ISO: TIDU0512R0625-12
Description
TUNGALOY TUN6754745 Indexable Drill Dia0.6250 0.5118 13.00MM Cutter Dia Flute Length 6.2350 158.37MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7010 221.01MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 6.2350 158.37MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM