Tungaloy TIDU0512F0625-8 0.512" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6863690 ISO: TIDU0512F0625-8
Description
TUNGALOY TUN6863690 Indexable Drill Dia0.6250 0.5118 13.00MM Cutter Dia Flute Length 4.1870 106.35MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6770 169.60MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 4.1870 106.35MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM