Tungaloy TIDU0492R0625-12 0.492" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754744 ISO: TIDU0492R0625-12
Description
TUNGALOY TUN6754744 Indexable Drill Dia0.6250 0.4921 12.50MM Cutter Dia Flute Length 5.9960 152.30MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4650 215.01MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 5.9960 152.30MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM