Tungaloy TIDU0472R0625-12 0.472" DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6754743 ISO: TIDU0472R0625-12
Description
TUNGALOY TUN6754743 Indexable Drill Dia0.6250 0.4724 12.00MM Cutter Dia Flute Length 5.7550 146.18MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.2280 208.99MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 5.7550 146.18MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM