Tungaloy TIDU0472F0625-3 0.472" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706800 ISO: TIDU0472F0625-3
Description
TUNGALOY TUN6706800 Indexable Drill Dia0.6250 0.4724 12.00MM Cutter Dia Flute Length 1.5030 38.18MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9760 100.99MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.5030 38.18MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM