Tungaloy TIDU0453F0625-3 0.453" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706799 ISO: TIDU0453F0625-3
Description
TUNGALOY TUN6706799 Indexable Drill Dia0.6250 0.4528 11.50MM Cutter Dia Flute Length 1.4600 37.08MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9020 99.11MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 1.4600 37.08MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM