Tungaloy TIDU0433F0625-3 0.433" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706798 ISO: TIDU0433F0625-3
Description
TUNGALOY TUN6706798 Indexable Drill Dia0.6250 0.4331 11.00MM Cutter Dia Flute Length 1.3780 35.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.8430 97.61MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.3780 35.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM