Tungaloy TIDU0413F0625-3 0.413" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706797 ISO: TIDU0413F0625-3
Description
TUNGALOY TUN6706797 Indexable Drill Dia0.6250 0.4133 10.50MM - ZCutter Dia Flute Length 1.3350 33.91MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7680 95.71MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 1.3350 33.91MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM