Tungaloy TIDU0394F0625-3 0.394" DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706796 ISO: TIDU0394F0625-3
Description
TUNGALOY TUN6706796 Indexable Drill Dia0.6250 0.3937 10.00MM Cutter Dia Flute Length 1.2530 31.83MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7090 94.21MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.2530 31.83MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM