Tungaloy TIDC120C12-5 0.4724" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862642 ISO: TIDC120C12-5
Description
TUNGALOY TUN6862642 Indexable Drill Dia0.4724 0.4724 12.00MM Cutter Dia Flute Length 2.4410 62.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.5980 116.79MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 2.4410 62.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4882 12.40MM