Tungaloy TIDC120C12-3 0.4724" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6877850 ISO: TIDC120C12-3
Description
TUNGALOY TUN6877850 Indexable Drill Dia0.4724 0.4724 12.00MM Cutter Dia Flute Length 1.4960 38.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6540 92.81MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.4960 38.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4882 12.40MM