Tungaloy TIDC115C12-5 0.4527" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862638 ISO: TIDC115C12-5
Description
TUNGALOY TUN6862638 Indexable Drill Dia0.4724 0.4528 11.50MM Cutter Dia Flute Length 2.3620 59.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.4880 114.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 2.3620 59.99MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4685 11.90MM