Tungaloy TIDC115C12-3 0.4527" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862637 ISO: TIDC115C12-3
Description
TUNGALOY TUN6862637 Indexable Drill Dia0.4724 0.4528 11.50MM Cutter Dia Flute Length 1.4570 37.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5830 91.01MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 1.4570 37.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4685 11.90MM